VPN-të më të mira për Pakistanin

PakistanPakistani është një vend në Lindjen e Mesme dhe është vendi i gjashtë më i populluar në botë. Ky vend islamik kufizohet nga India dhe Irani, si dhe disa të tjerë. Si shumë vende në zhvillim, ka zona që janë modernizuar, dhe zona të tjera që janë në varfëri. Në një përpjekje për të luftuar kryengritësit, Autoriteti i Telekomunikacionit Pakistan (PTA) së fundmi ka paraqitur një urdhër për të mbyllur Shërbimet e Ndërmarrjeve BlackBerry, konkretisht mesazheve dhe posta elektronike në BlackBerry. Pyetja është, me afërsisht 660 GBPS gjoja që janë monitoruar dhe ruajtur nga rrjeti i fibrave optike të vendit, ku është vija midis intimitetit të qytetarëve dhe sigurisë kombëtare? Kjo është një arsye e mirë, nëse jo, për të përdorur një VPN.


Shërbimi i tifozëveVPN RankVPN
PriceVisitServer
LocationsNo
LogsBrowser
ExtensionsSmart
DNS
1ExpressVPN$ 6.67ExpressVPN160checkboxcheckboxcheckbox
2NordVPN$ 3.49NordVPN87checkboxcheckboxcheckbox
3Qasje në Internet private$ 2.85ANP49checkboxcheckbox
4Cyberghost$ 2.75Cyberghost80checkboxcheckbox
5IPVanish$ 3.25IPVanish76checkbox

Meqenëse Shërbimet e Ndërmarrjeve BlackBerry janë të koduara dhe të depozituara jashtë bregut, ato paraqesin një problem të mbikëqyrjes. Megjithëse BlackBerry Limited ka pranuar të bashkëpunojë me PTA nën urdhëra të ligjshëm, ata deklarojnë se ata kurrë nuk kanë ofruar qasje të pandreqshme në serverat e tyre BES. Për shkak të kësaj, qeveria ka urdhëruar mbylljen e shërbimeve të tyre të koduara për të gjithë përdoruesit e lëvizshëm. BlackBerry në Pakistan do të bëhet në mënyrë efektive ashtu si një telefon celular normal. Gjashtë ditë para këtij njoftimi, pakistanezët deklaruan se do të rritnin mbikëqyrjen në komunikimet elektronike. Nëse udhëtoni ose jetoni në Pakistan, të gjitha komunikimet tuaja duhet të bëhen me një VPN.

Duke pasur parasysh monitorimin në rritje, le të diskutojmë disa arsye të përdorimit të një VPN në Pakistan. Shtë e qartë se qeveria nuk e pëlqen kriptimin. Duke përdorur një VPN, ju mund të krijoni një lidhje të sigurt me një server, ndoshta në një vend tjetër. Qeveria e sheh këtë lloj trafiku si të koduar, por nuk është në gjendje të shohë specifikat. Ndërsa ne e kuptojmë nevojën për të mbrojtur sigurinë kombëtare, Pakistani ka korrupsion të përhapur në pothuajse të gjitha nivelet. Ka mundësi të mëdha që të dhënat të keqpërdoren.

Siç e përmendëm, Shërbimet e Ndërmarrjeve BlackBerry janë të bllokuara, por janë edhe gjërat si Voice over IP (VoIP) dhe Skype. Imagjinoni që po udhëtonit për në Pakistan në biznes dhe dëshironit të flisnit me të dashurit tuaj nga vendi juaj. Meqenëse programi i zërit Skype është bllokuar atje, mënyra për të hyrë në të do të ishte lidhja me një VPN dhe ju do të jeni në gjendje të kapërceni atë kufizim. E njëjta gjë mund të thuhet me shërbimin popullor premium për transmetimin në internet, Netflix. Aktualisht nuk ka asnjë formë të Netflix askund në Lindjen e Mesme. Duke ju siguruar që të keni një abonim të paguar, thjesht do të lidheni me një VPN dhe do të mund të shihni cilindo rajon që dëshironit. Sigurisht, kjo do të ndihmojë gjithashtu në zhbllokimin e uebfaqeve ose kanaleve që mund të bllokohen gjeo-gjej atje.

Deri tani, avantazhet e përdorimit të një VPN në Pakistan duhet të jenë relativisht të qarta, por ne do t’i tejkalojmë ato përsëri. Arsyeja më e mirë për të përdorur një VPN atje është siguria. Edhe nëse do të largonim monitorimin shtypës të qeverisë mbi trafikun e internetit nga ky ekuacion, ka ende shumë njerëz të tjerë që do të donin të merrnin duart në të dhënat tuaja private. VPN sigurojnë një shtresë të kriptimit në shfletimin tuaj të internetit për të mbrojtur privatësinë tuaj.

Arsyeja e dytë është zhbllokimi i qasjes në përmbajtje ose site të bllokuar. Siç e shihni, qeveria po bllokon hyrjen në disa faqe të internetit dhe aplikacione brenda Pakistanit. Kompanitë gjithashtu mund të bllokojnë përmbajtjen nëse jeni të vendosur jashtë një zone të synuar, bazuar në IP. Një VPN do t’ju ndihmojë të keni akses në të dy skenarët. Cilin ofrues duhet të zgjidhni pse?

Ne kemi disa rekomandime të mira për Pakistanin në lidhje me cilat opsione të zgjidhni. Megjithëse të gjitha opsionet tona përdorin kriptim të sigurt, përdorimi i protokollit OpenVPN gjithmonë do të ishte zgjedhja juaj më e mirë kur është e mundur. Nëse shpejtësia është thelbësore, ju do të përdorni OpenVPN (UDP). Ky është alternativa më e mirë për Skype, VoIP, lojëra në internet, apo edhe duke përdorur shërbime streaming si Netflix. Nëse keni çështje të lidhjes dhe probleme me rënien e lidhjes, opsioni juaj i preferuar duhet të jetë OpenVPN (TCP). Kjo e fundit mund të ngadalësojë lidhjen disi, por të dhënat kalojnë përmes kontrollit të gabimit. Për të transmetuar ose lidhur në një VPN duke përdorur një rrjet celular, mund të shikoni edhe në protokolle të tjerë duke përfshirë L2TP dhe IKEv2 për intimitet të mirë.

Nëse dëshironi të zhbllokoni përmbajtjen ose të siguroni të dhënat tuaja, ju rekomandojmë ExpressVPN. Ata nuk mbajnë regjistrat dhe kanë një veçori të kaloni vrasës, kështu që siguron që veprimtaria juaj në internet të jetë e sigurt. Nëse dëshironi të provoni dorën tuaj në streaming Netflix, përsëri ExpressVPN është zgjidhja më e mirë. Ata kanë një rrjet të madh ver, dhe gjithashtu ofrojnë një klient celular, kështu që ju do të duhet vetëm të lidheni, dhe ju do të jeni në gjendje të rrjedhë nga vendet me bibliotekat më të mëdha të përmbajtjes. Sh.B.A ka tani më të madhen.

Nëse thjesht dëshironi të keni akses në përmbajtje të kufizuar me gjeo, dëshironi të zgjidhni ExpressVPN MediaStreamer. Shërbimi i tyre Smart DNS do të ndihmojë në kanalet e zhbllokimit pa humbje të shpejtë të shpejtësisë. Meqenëse të gjitha qytetet e mëdha në Pakistan ofrojnë shpejtësi me shpejtësi të gjerë nga 1-50 mbps, ne do të sugjeronim të shkonit me opsionin e koduar. Ne nuk do të rekomandonim sigurinë e tregtimit për shpejtësi. Ndërsa shpejtësia është problem nëse përpiqesh të rrjedhësh në disa raste, pasi të duhet vetëm një shpejtësi prej 800 mbps, nuk duhet të ketë degradim të cilësisë. Shtresa shtesë e kriptimit vlen për çdo humbje të shpejtësisë.

Në interes të qartësisë, ju lutemi hidhni një sy në tonë 10 shërbimet kryesore të VPN nëse dëshironi mundësi të tjera. Opsionet që përmendim në këtë post janë më të mirat në përgjithësi, kështu që ndoshta nuk do të keni nevojë. Ne kemi përdorur sigurinë, shpejtësinë dhe çmimin si kriter në zgjedhjet tona. Përveç kësaj, ne gjithashtu kemi zgjedhur ata me një numër të madh të serverëve të rrjetit që ju mund të dëshironi të lidheni. Ofruesit e besueshëm VPN do të sigurojnë privatësinë tuaj dhe do të kenë rrjete të shpejta për transmetimin e përmbajtjes me definicion të lartë nga vendet e tjera. Zgjedhjet tona i bëjnë të dy.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map