VPN-të më të mira për fillestarët: VPN për Dummies

VPN për fillestarëtBota e VPN-ve sigurisht mund të jetë konfuze. Në të kaluarën, edhe përmendja e një VPN-je për dikë që krijonte pamje të ditëve të vjetra kur zgjedhja dhe vendosja e një ishte të vështirë. Sidoqoftë, në kohët moderne, nuk është kështu. Ndërsa ka shumë që ofrojnë nivele të ndryshme, nuk ka pse të jetë më komplekse. Më poshtë, ne do t’ju tregojmë pse keni nevojë të përdorni një të tillë. Sidoqoftë, para se të bëjmë, ne kërkojmë që të hidhni një sy listës sonë të VPN-ve më të mira për fillestarët.


Shërbimi i tifozëveVPN RankVPN
PriceVisitServer
LocationsNo
LogsBrowser
ExtensionsSmart
DNS
1ExpressVPN$ 6.67ExpressVPN160checkboxcheckboxcheckbox
2NordVPN$ 3.49NordVPN87checkboxcheckboxcheckbox
3Qasje në Internet private$ 2.85ANP49checkboxcheckbox
4Cyberghost$ 2.75Cyberghost80checkboxcheckbox
5IPVanish$ 3.25IPVanish76checkbox

Ka disa arsye pse dëshironi të lidheni me një VPN. Para së gjithash, ju do të dëshironi të mbroni privatësinë tuaj. Si fillestar, ju mund të mos jeni të vetëdijshëm se shërbime të ndryshme kanë nivele të ndryshme të sigurisë. Për më tepër, disa prej ofruesve do të mbajnë regjistrat e aktivitetit tuaj. Edhe nëse nuk po bëni asgjë të gabuar, kjo nuk është pikë. Nëse jeni duke u lidhur me një VPN për të mbrojtur privatësinë tuaj, prisni që ajo të mbrohet në aftësinë më të mirë të kompanisë.

Arsyeja tjetër është ajo për të cilën disa fillestarë mund të mos jenë të vetëdijshëm. Kjo do t’ju ndihmojë të merrni rreth gjeo-kufizimeve ose censurimit të qeverisë. Mënyra për të luftuar ato është të lidheni me një VPN në një zonë tjetër. Kjo do të mashtrojë softuerin bllokues duke menduar se jeni i vendosur diku tjetër. Në atë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të merrni rreth cdo çështje censurimi ose gjeo-kufizimi që mund të hasni.

Cila është VPN më e mirë për fillestarët?

Ka një sërë faktorësh të ndryshëm për të hedhur një vështrim për t’iu përgjigjur siç duhet kësaj pyetje. Pasi t’i hedhim një vështrim atyre, ne mund t’ju tregojmë se cili është VPN më i mirë për fillestarët.

 • Aftësia për të marrë rreth përmbajtjes gjeo-bllokuar, të kufizuar dhe të censuruar nga qeveria
 • Serverë me shpejtësi të lartë në rajone të shumta për të siguruar shpejtësi të mëdha
 • Stabilitet i lartë i rrjetit me rrjete të mëdha dhe të qëndrueshme për t’ju ndihmuar të shmangni lidhjet e rënë pa marrë parasysh se çfarë planifikoni të bëni
 • Kriptimi i fortë i shkallës ushtarake për të ndihmuar në mbrojtjen e intimitetit tuaj nga hakerat ose qeveritë
 • Mbështetje e shumëfishtë e aplikacionit celular, përfshirë Amazon Firestick
 • Politika e rreptë e mos-logave të ofruara për përdoruesit

Le të bëjmë një vështrim më të thelluar në VPN-të më të mira për t’u përdorur me fillestarët.

1. VPN më e mirë për fillestarët: ExpressVPN

ExpressVPN

Regjistrohuni për 12 muaj dhe merrni 3 MUAJ FALAS në VPN tonë të vlerësuar me # 1

ExpressVPN bashkon qasje të shpejtë në VPN me MediaStreamer i cili vepron si një shërbim Smart DNS për të zhbllokuar qasjen në përmbajtje gjeo-kufizuar. Shërbimi VPN do të ndihmojë në kriptimin e lidhjes tuaj dhe zhbllokimin e ngjarjeve sportive të drejtpërdrejta. Ju madje mund të gjeni një listë të argëtimit më të fundit dhe ngjarjeve sportive në faqen e internetit të tyre. Të qenit në Ishujt e Virgjër Britanikë e vendos ExpressVPN jashtë 5 syve dhe 14 vendeve të syve. Ata mbajnë një politikë pa log që është verifikuar përmes kërkesave ligjore të profileve të larta ndër vite.

ExpressVPN menaxhon një rrjet shumë të madh VPN. Përtej SHBA, rrjeti ExpressVPN krenohet me mijëra servera në vendet kryesore për të ndihmuar në mbrojtjen e intimitetit të përdoruesit. Ju mund të lidheni me rrjetin e tyre VPN për të mbrojtur privatësinë tuaj, zhbllokoni censurimin dhe shikoni shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit nga kudo.

Ndoshta avantazhi më i madh i përdorimit të ExpressVPN është mbështetja e tyre për një gamë të gjerë pajisjesh. ExpressVPN ofron softuer VPN me porosi për Windows, Mac, iOS dhe Android. Lidhni desktopin dhe celularin tuaj në të njëjtën kohë me deri në 3 lidhje të njëkohshme. Mund të instaloni gjithashtu zgjerimin e uebit të ExpressVPN për Chrome ose Firefox. Dëshironi të mbroni të gjithë rrjetin tuaj në shtëpi me një llogari të vetme VPN? Nëse kështu, mund të përdorni aplikacionin e routerit ExpressVPN për ta vendosur atë. Karakteristika MediaStreamer shton mbështetje Smart DNS në pajisjet si konzollat ​​e lojërave (PS4, Xbox One, Nintendo Switch, etj.), Kutitë e mediave (Apple TV, Roku, Nvidia Shield TV, etj), dhe TV Smart.

Kuponi ExpressVPNKurseni 49% dhe merrni 3 muaj falas me 12 muaj të VPN tonë të vlerësuar # 1

ExpressVPN performoi shumë mirë në testet tona të shpejtësisë. Ato janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për intimitetin dhe zhbllokimin e kufizimeve gjeo-gjeografike. Ndihma për klientët është në dispozicion 24/7 për të ofruar ndihmë dhe për t’iu përgjigjur pyetjeve. Shijoni VPN-në më të mirë për më pak me vetëbesim pasi ExpressVPN ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Vizitoni ExpressVPN

2. VPN më e mirë për fillestarët: NordVPN

NordVPN

Regjistrohu për 36 muaj për vetëm 3,49 dollarë në muaj (70% zbritje)

NordVPN është me qendër në Panama të cilën disa përdorues preferojnë të përdorin një kompani VPN e cila është me seli në Shtetet e Bashkuara. Do të gjeni që NordVPN ka një prani të fortë në SH.B.A. me serverë të vendosur në të gjithë vendin. Anëtarët kanë qasje të plotë në rrjetin e tyre në SH.B.A. dhe më gjerë për një çmim shumë të mirë.

Do të gjeni që NordVPN ka ndoshta përzierjen më të mirë të shërbimeve për çmimin nëse regjistroheni në një llogari për një periudhë më të gjatë kohore. Të gjithë përdoruesit kanë qasje të plotë në rrjetin e tyre dhe softuerin personal. Mund të lidheni duke përdorur klientin VPN për Windows ose Mac. Ata gjithashtu kanë një aplikacion mobil të lehtë për t’u përdorur për pajisjet Android dhe iOS (iPhone, iPad). Ju mund të përdorni shtrirjen e shfletuesit NordVPN për Chrome, Firefox ose Safari. NordVPN ofron disa veçori të përparuara të intimitetit si servera të dyfishtë VPN, P2P dhe IP të përkushtuar që me të vërtetë ndihmon shërbimin të dalë.

Dëshironi të përdorni shërbime streaming si Netflix, Amazon Prime Video, ose iPlayer të BBC nga kudo në botë? Nëse kështu, NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ata janë një nga shërbimet e vetme VPN që ende mund të zhbllokojnë Netflix. Ju mund të regjistroheni për shërbim të pakufizuar VPN dhe SmartDNS nga vetëm 3,49 dollarë në muaj me një anëtarësim 3-vjeçar.

Vizitoni NordVPN

3. VPN më e mirë për fillestarët: CyberGhost

Cyberghost

Regjistrohuni për 36 muaj për vetëm 2,75 dollarë në muaj (79% zbritje)

CyberGhost u themelua në vitin 2001 nga 7 anëtarë të ekipit të rinj entuziast në Bukuresht, Rumani. Që nga ajo kohë kompania është rritur në një nga shërbimet më të mëdha VPN në botë. Ekipi i 50 anëtarëve është i përqendruar në mbrojtjen e intimitetit të përdoruesve. Robert Knapp, bashkëthemelues dhe CEO, vazhdon të udhëheqë ekipin edhe pasi ata u bashkuan me grupin Crossrider në 2017. Që nga ajo kohë rrjeti CyberGhost është zgjeruar mjaft.

CyberGhost ofron një përzierje të këndshme të vendndodhjeve të serverëve, enkriptim të fortë dhe aftësi për të zhbllokuar shërbimet e transmetimit popullor si Netflix, YouTube Red dhe Amazon Prime. Disa prej kanaleve madje ju lejojnë të zhbllokoni kufizimet e gjeo-zonave për rajone të shumta. Për shembull, mund të hyni në përmbajtje video të Prime Prime në SH.B.A., Gjermani ose MB. Klienti i Windows gjithashtu ju jep mundësinë të shfletoni në mënyrë anonime, të mbroni WiFi, të përralloni në mënyrë anonime, të zhbllokoni faqet e internetit themelore (Google, Facebook Instagram, etj.), Dhe të zgjidhni një server.

Klienti CyberGhost VPN është një nga të preferuarat tona. Shtë shumë e lehtë për t’u përdorur dhe përfshin një numër karakteristikash të përparuara për t’ju ndihmuar në mbrojtjen e intimitetit tuaj në internet. Ata kanë një ekip zhvillimi në Gjermani që po shton vazhdimisht veçori të klientit dhe aplikacioneve celular. Ju mund të regjistroheni për qasje të plotë në rrjetin CyberGhost me vetëm 2.75 dollarë në muaj gjatë promovimit të tyre aktual.

Vizitoni CyberGhost

4. VPN më e mirë për fillestarët: Surfshark

Surfshark

Regjistrohuni për 24 muaj për vetëm 1.99 dollarë në muaj (83% zbritje)

Surfshark lëshoi ​​shërbimin e tyre VPN në vitin 2018. Që nga ajo kohë, kompania ka bërë mjaft spërkatje në komunitet. Ekipi vazhdon të rritet dhe të shtojë vendet e serverëve në rrjetin e tyre me shpejtësi të lartë. Ata janë përqendruar në intimitetin dhe vlerën. Shërbimi përfshin karakteristika shtesë si CleanWeb (bllokon reklamat dhe malware), Whitelister (tunele të ndara), MultiHop VPN të dyfishtë, vrasësin e ndërprerës, DNS private dhe mbrojtjen e rrjedhjeve.

Me një rrjet të madh të serverëve në të gjithë botën, encryption të fortë dhe aftësinë për të zhbllokuar shërbimet e transmetimit popullor si Netflix, YouTube Premium dhe Amazon Prime, ka shumë mundësi për të shijuar shërbimin. Mund të hyni në Amazon Prime Video në rajone të shumta, përfshirë SH.B.A., Gjermani dhe MB. Klienti Windows ju jep mundësinë të lidheni me vendet fizike të serverëve, serverët virtualë (më të përshtatshmet për zhbllokimin e gjeo-kufizimeve), serverët që mbështesin përdorimin e P2P dhe serverët MultiHop.

Për vlerën dhe tiparet, Surfshark është një mundësi e shkëlqyeshme për ata që duan të mbrojnë privatësinë e tyre dhe zhbllokojnë kufizimet. Të gjitha aplikacionet e tyre VPN ishin dizajnuar me një ndërfaqe të ngjashme përdoruesi dhe janë të lehta për t’u përdorur. Ju mund të regjistroheni për një llogari të pakufizuar VPN me vetëm 1.99 dollarë në muaj me një pajtim 2-vjeçar.

Vizitoni Surfshark

5. VPN më e mirë për fillestarët: PIA

Qasje në Internet private

Regjistrohuni për 12 muaj me vetëm 3,33 dollarë në muaj (67% zbritje)

Qasja në Internet private (PIA) u jep përdoruesve disa mundësi të ndryshme. Ndryshe nga e kaluara, nuk keni më nevojë të vendosni një profil për secilin server VPN. Tani, mund të lidheni me cilindo nga vendet e serverëve të tyre në 33 vende. Ekipi i PIA ka organizuar serverat e tyre sipas rajonit, vendit dhe qytetit. Ju do të gjeni shpejtësinë të jetë e shpejtë shumicën e kohës.

Ka shumë përdorues torrentësh që e duan hyrjen private në internet. Shërbimi përfshin një veçori që do të ndalojë komunikimin e sistemit tuaj nëse lidhja me shërbimin e tyre bie. Do të thotë nëse qasja juaj e koduar në VPN është rënë për ndonjë arsye, kjo do t’ju mbajë të sigurt.

PIA ofron një klient Windows dhe aplikacione të tjera që janë të thjeshta dhe të thjeshta për t’u përdorur. Sidoqoftë, nuk do të doni ta nënvlerësoni atë. PIA ofron nivele të ndryshme të mbrojtjes së intimitetit në varësi të nevojave tuaja. Ju mund të kontrolloni nivelet e kriptimit për t’ju ndihmuar të gjeni ekuilibrin e duhur midis intimitetit dhe shpejtësisë.

Kur bëhet fjalë për klientin e tyre në Windows, ekipi i PIA ka përfshirë një ndërprerës të vrasjeve në internet. Ndërprerësi i vrasjes do të vrasë lidhjen tuaj të internetit në çdo kohë që VPN dështon. Kjo mund të vijë me të vërtetë e dobishme për ata që duan të sigurojnë anonimatin. Qasja në Internet private ofron VPN nga 3,33 $ në muaj, së bashku me një garanci 7-ditore për kthimin e parave.

Vizitoni Qasje në Internet privat

Bota e VPN-ve nuk ka pse të jetë e vështirë apo komplekse. Sidoqoftë, shpesh është e rëndësishme të përdorni një nëse doni të mbroheni dhe të merrni rreth kufizimeve. Në seksionet e mësipërme, ne ju kemi siguruar opsionet tona të preferuara për të përdorur nëse jeni fillestar ose një përdorues më i përparuar. Jeni të mirëpritur të hidhni një vështrim në të tjerët mbi ne top 10 VPN rendisni, por ato mund të mos jenë aq të lehta për t’u përdorur sa ato që përmendëm. Në atë mënyrë, mund të siguroheni që të keni opsionet më të mira në dispozicion. Duke hedhur një vështrim në udhëzuesin tonë, ju mund të merrni vendimin më të mirë për t’ju përshtatur nevojave tuaja.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map