VPN më të mira për Stanford / Palo Alto / Silicon Valley

Stanford, CaliforniaStanford, California është një zonë e pashoqëruar e Qarkut Santa Clara. Ka një popullsi prej afro 15k me një popullsi ditore prej 35k. Shtë pikërisht ngjitur me Palo Alto. Aq shumë sa që disa e konsiderojnë atë pjesë të qytetit. Ekzistojnë një numër arsyesh për të vizituar zonën, përfshirë afërsinë e saj me San Jose dhe San Francisco, si dhe për atë zonë që është e njohur për të, Universiteti Stanford. Pavarësisht nëse jeni atje për të parë Kardinalin e Universitetit Stanford ose ndonjë arsye tjetër, nuk do të doni të përdorni WiFi publik pa VPN. Ne do t’ju tregojmë pse në një moment. Së pari, hidhini një sy VPN-ve tona më të mira për listën e Stanford.


Shërbimi i tifozëveVPN RankVPN
PriceVisit
SiteServer
LocationsNo
LogsBrowser
ExtensionsSmart
DNS
1ExpressVPN$ 6.67ExpressVPN160checkboxcheckboxcheckbox
2NordVPN$ 3.49NordVPN87checkboxcheckboxcheckbox
3Surfshark$ 3.49Surfshark68checkboxcheckbox
4Cyberghost$ 2.75ANP80checkboxcheckbox
5Qasje në Internet private$ 3.33ANP52checkboxcheckbox

Universiteti Stanford, Qendra Mjekësore Stanford dhe aktivitete të tjera mbështetëse marrin pjesën më të madhe të zonës së Stanford. Ai përbëhet nga një sipërfaqe totale prej gati 2800 milje katrore. Shkolla quhet zyrtarisht Universiteti Leland Stanford Junior. Shtë një universitet kërkimor privat dhe njihet për forcën e tij akademike, pasurinë dhe afërsinë me Silicon Valley. Kjo e bën atë një nga universitetet më të larta në botë. Në fakt, shumë e konsiderojnë atë të jetë në nivelin me shkollat ​​Ivy League të lindjes së SHBA.

Siç e dini ndoshta, shkolla gjithashtu bën mjaft mirë në atletikë. Si pjesë e Konferencës Atletike të Paqësorit (Pac 12), shkolla është padyshim një forcë që duhet të konsiderohet. Ndërsa ka shumë donatorë të nivelit të lartë, themeluesi i Nike, Phil Knight, dhuron miliona dollarë në Universitetin Stanford. Ai është vetëm një nga faktorët që kontribuojnë në shkolla përreth suksesit.

Megjithëse ka shumë për të bërë në zonë, nëse vizitoni qytetin, me shumë mundësi do të përdorni WiFi publik. Me gjithë teknologjinë vetëm poshtë rrugës, mund të prisni të gjeni një bollëk të shpejtë me shpejtësi nga ndërmarrjet atje. Ndërsa kjo është e shkëlqyeshme për përdoruesit, është gjithashtu e shkëlqyeshme për sulmet në internet. Ju më mirë besoni se ka grabitqarë që thjesht presin të mbajnë informacionin tuaj të ndjeshëm. Kur lidheni me një VPN, ju krijoni një lidhje të sigurt dhe private me serverin që dëshironi të përdorni. Me fjalë të tjera, e bën shumë më të ashpër që hajdutët të vjedhin të dhënat tuaja private.

Pavarësisht natyrës progresive të zonës, nuk është e nevojshme të dukeni vështirë për të arritur një mur zjarri. Drejtuesit shpesh i vendosin ato pajisje për të bllokuar përdoruesin të shohë “përmbajtje të papërshtatshme”. Ato janë të zakonshme me shkollat, bizneset, organizatat, madje edhe disa vende. Me një VPN, ju mund ta bëni softuerin të mendojë se jeni i vendosur diku tjetër. Për më tepër, gjithçka që do të zbulojë është përdorimi i trafikut të koduar. Në këtë mënyrë, prapë mund të shikoni gjithçka që dëshironi të shihni. Sigurisht, nëse provoni të shikoni disa sporte në internet, kompanitë e mediave do t’ju bllokojnë për shkak të vendndodhjes.

Ndërsa mund të zbuloni arsye të tjera, ato dy pika janë arsyet më të mëdha për të përdorur një VPN gjatë zonës së Stanford. Për momentin, protokolli OpenVPN është alternativa më e mirë për të zgjedhur, dhe do të dëshironi ta bëni këtë sa herë që të jetë e mundur. Pothuajse çdo ofrues i vetëm do t’ju ofrojë atë mundësi. Nëse ofruesit ju ofrojnë një TCP dhe një version UDP, të dy do të bëjnë mirë. Në këtë rast, ndryshimi është se UDP është më e shpejtë. Shpejtësitë e mira janë të rëndësishme nëse doni të transmetoni ndonjë përmbajtje. Nëse keni çështje të lidhjes, TCP do të ishte një mundësi më e mirë për ju.

1. VPN më e mirë për Stanford: IPVanish

IPVanish

Për shkak se Stanford është aq afër sektorit të teknologjisë, ka shumë turistë që vizitojnë. Thënë kjo, ka shumë arsye për të vizituar zonën. IPVanish bën mirë në qytet dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme kur kërkon shërbimin VPN. Shërbimi VPN ka më shumë vendndodhje të serverëve në Shtetet e Bashkuara se sa kompanitë e tjera në listën tonë. Kjo i bën ata një zgjedhje VPN për Stanford.

VendeLokacioneUSA Vendndodhjet e serverëve
6389Ashburn, Atlanta, Boston, Chicago, Dallas, Denver, Las Vegas, Los Angeles, Miami, New York City, Phoenix, San Jose. Seattle, Washington DC

Së bashku me një gjurmë të madhe në SHBA, IPVanish pret serverë në çdo kontinent përveç Antarktidës. Rrjeti ka qenë vazhdimisht VPN më i shpejtë në Amerikën e Veriut dhe Evropë në testet tona të shpejtësisë. Do të gjeni vendndodhje të shumta serverash në vende si SH.B.A. dhe MB. Ju mund të zgjidhni një vendndodhje ose një server individual.

IPVanish pret 20 serverë në San Jose dhe ju mund të zgjidhni të lidheni me secilin prej tyre. Ne sugjerojmë të zgjidhni një që fillon me “a” në emrin e serverit. Për shembull sjc-A01.ipvanish.com. Në shumicën e rasteve, ju do të gjeni që serverat “a” të jenë më të shpejtë. Ne testuam një server IPVanish në San Jose, sjc.a14.ipvanish.com dhe gjetëm që shpejtësia të jetë 62.18 Mbps. Lidhja jonë kabllo në internet rritet maksimalisht me të njëjtën shpejtësi.

Test i shpejtësisë IPVanish Stanford

Kur bëhet fjalë për vlerën, IPVanish është vështirë të mposhtet. Ata ofrojnë qasje të pakufizuar në rrjetin e tyre VPN dhe softuerin personal për Windows, Mac, iOS, Android, Amazon Firestick dhe më shumë për 7.50 dollarë në muaj ose 58,49 dollarë në vit. Kjo funksionon drejt 4.87 dollarë në muaj në planin vjetor. Një garanci prej 7 ditësh për kthimin e parave përfshin të gjithë anëtarët e rinj.

Vizitoni IPVanish

2. VPN më e mirë për Stanford: ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN ofron qasje të shpejtë në VPN dhe MediaStreamer. Kjo do të thotë që shërbimi vepron si një shërbim Smart DNS për t’ju ndihmuar të zhbllokoni qasjen në përmbajtjen e bllokuar gjeo. Kjo do të ndihmojë në kriptimin e lidhjes tuaj dhe zhbllokimin e përmbajtjes si ngjarje sportive të drejtpërdrejta dhe të tjerët. Ju madje mund të gjeni një listë të argëtimit më të fundit dhe ngjarjeve sportive të drejtpërdrejta në faqen e internetit të ExpressVPN.

VendeLokacioneUSA Vendndodhjet e serverëve
94160Atlanta, Boston, Chicago, Dallas, Denver, Kansas City, Los Angeles, Miami, Minneapolis, New Jersey, New York, Phoenix, Salt Lake City, San Francisco, San Jose, Santa Monica, Seattle, Tampa, Virginia, Washington, DC

Siç mund ta shihni në tabelën e mësipërme, ExpressVPN menaxhon një rrjet shumë të madh VPN. Përtej SHBA, rrjeti ExpressVPN krenohet me qindra servera në vendet kryesore për të ndihmuar në mbrojtjen e intimitetit të përdoruesit të tyre. Ju mund të përdorni rrjetin e tyre për të zhbllokuar censurën, për të mbrojtur privatësinë tuaj dhe për të shikuar ekipet tuaja të preferuara nga kudo.

Aplikacioni ExpressVPN ju lejon të zgjidhni një vendndodhje të serverit poshtë qytetit, por nuk mund të zgjidhni një server specifik. Në vend të kësaj, klienti do të zgjedhë një server në vendndodhjen tuaj të zgjedhur. Ju gjithashtu duhet të dini se disa qytete nuk janë paraqitur në skedën e rekomanduar brenda klientit. Sigurisht, kjo është e vërtetë për Stanford. Do të dëshironi të zgjidhni skedën “Të gjitha”, të hapni Amerikën dhe më pas të hapni Shtetet e Bashkuara. Në këtë pikë, ju mund të zgjidhni vendndodhjen e serverit USA – San Jose. Siç mund ta shihni, ne testuam një server në San Jose dhe shpejtësia doli në 59.32 Mbps.

Test i shpejtësisë ExpressVPN Stanford

Ndërsa ExpressVPN është shitur në një pikë çmimi më të lartë se shërbimet e tjera në listën tonë, vlera është e lartë duke pasur parasysh madhësinë e karakteristikave të rrjetit dhe shërbimeve të tyre. Mund të lidhni një kompjuter, pajisje pa dore, ruter dhe tastierë lojërash (SmartDNS) me një llogari të vetme VPN vetëm për 6.67 dollarë në muaj me një pajtim vjetor.

Vizitoni ExpressVPN

3. VPN më e mirë për Stanford: NordVPN

NordVPNNordVPN është me qendër në Panama të cilën disa përdorues preferojnë të përdorin një kompani VPN e cila është me seli në Shtetet e Bashkuara. Do të gjeni që NordVPN ka një prani të fortë në SH.B.A. me serverë të vendosur në të gjithë vendin. Anëtarët kanë qasje të plotë në rrjetin e tyre në SH.B.A. dhe më gjerë për një çmim shumë të mirë.

VendeLokacioneUSA Vendndodhjet e serverëve
6180Atlanta, Buffalo, Chicago, Dallas, Denver, Los Angeles, Miami, New York City, Phoenix, Salt Lake City, San Jose, Seattle, St. Louis, Washington DC

Do të gjeni që NordVPN ka ndoshta përzierjen më të mirë të shërbimeve për çmimin nëse regjistroheni në një llogari më afatgjatë. Të gjithë përdoruesit kanë qasje të plotë në rrjetin e tyre dhe softuerin personal. Mund të lidheni duke përdorur klientin VPN për Windows ose Mac. Ata gjithashtu kanë një aplikacion mobil të lehtë për t’u përdorur si për pajisjet Android ashtu edhe për iOS (iPhone, iPad).

NordVPN pret 33 server në San Jose. Fatkeqësisht, klienti NordVPN nuk tregon qytetin e serverit. Mënyra më e lehtë për të zgjedhur një numër specifik të serverit është të zgjidhni skedën “Servers” në aplikacion dhe pastaj të renditni rezultatet sipas rendit alfabetik. Pastaj mund të lëvizni poshtë dhe të zgjidhni cilindo nga numrat e serverëve që kemi renditur më lart. Ju mund të shihni përqindjen e kohës së ngarkesës dhe distancën për secilin server. Ne testuam serverin e Shteteve të Bashkuara # 355 në San Jose dhe zbuluam që të jetë i shpejtë me një shpejtësi të shkarkimit prej 63.93 Mbps.

Test i shpejtësisë NordVPN Stanford

Dëshironi të përdorni shërbime streaming si Netflix, Amazon Prime Video, ose iPlayer të BBC nga kudo në botë? Nëse kështu, NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ata janë një nga shërbimet e vetme VPN që ende mund të zhbllokojnë Netflix. Mund të regjistroheni për shërbime të pakufizuara VPN dhe SmartDNS thjesht 3.99 dollarë në muaj me një anëtarësim 2-vjeçar.

Vizitoni NordVPN

4. VPN më e mirë për Stanford: PIA

Qasje në Internet privateQasja në Internet private (PIA) u jep përdoruesve disa mundësi të ndryshme. Ndryshe nga e kaluara, nuk keni më nevojë të vendosni një profil për secilin server VPN. Tani, mund të lidheni me cilindo nga vendet e serverëve të tyre në 25 vende. Siç mund ta shihni më poshtë, ekipi i PIA ka organizuar serverat e tyre sipas rajonit, vendit dhe qytetit. Vendndodhjet e serverëve janë renditur sipas rendit alfabetik sipas vendit. Pasi të zgjidhni një vendndodhje, mund të lidheni lehtësisht me vendet në San Jose.

Ka shumë përdorues torrentësh që e duan hyrjen private në internet. Shërbimi përfshin një veçori që do të ndalojë komunikimin e sistemit tuaj nëse lidhja me shërbimin e tyre bie. Do të thotë nëse qasja juaj e koduar në VPN është rënë për ndonjë arsye, kjo do t’ju mbajë të sigurt.

Ne përdorim klientin Windows të ANP-së dhe nuk ka shumë për sa i përket konfigurimit dhe përdorimit. Thjeshtësia e saj nuk do të thotë që duhet ta nënvlerësoni atë. PIA ofron nivele të ndryshme të mbrojtjes së intimitetit në varësi të nevojave tuaja. Ju mund të kontrolloni nivelet e kriptimit dhe të gjeni ekuilibrin e duhur midis intimitetit dhe shpejtësisë. Siç mund ta shihni testi ynë i shpejtësisë tregoi se PIA po vraponte në 62.56 Mbps ndërsa ishte e lidhur me Silicon Valley.

Test i shpejtësisë së PIA Stanford

Kur bëhet fjalë për klientin e tyre në Windows, ekipi i PIA ka përfshirë një ndërprerës të vrasjeve në internet. Ndërprerësi i vrasjes do të vrasë lidhjen tuaj të internetit në çdo kohë që VPN dështon. Kjo mund të vijë me të vërtetë e dobishme për ata që duan të sigurojnë anonimatin në Stanford. Qasja në Internet private ofron VPN thjesht 2.50 dollarë në muaj.

Vizitoni Qasje në Internet privat

5. VPN më e mirë për Stanford: HMA

HMA Pro VPN

HideMyAss u soll në jetë në 2005 kur një 16 vjeç kur Jack Cator, një student 16-vjeçar në Angli, vendosi që ai dëshironte të krijonte një shërbim për të ndihmuar njerëzit të shmangnin censurën. Në mënyrë të veçantë, Jack nuk ishte në gjendje të hynte në faqet e mediave sociale dhe lojërat në internet sepse ishin bllokuar në rrjetin e shkollës. HMA shtoi qindra mijëra përdorues muajin e parë dhe që nga atëherë është rritur në një nga shërbimet më të mëdha VPN në botë me mbi 350 lokacione të serverëve. Privax, kompania mëmë e HMA Pro VPN, u bashkua me ekipin AVG në 2015.

Rrjeti HMA Pro VPN – Vendndodhjet e serverëve në SHBA
Anchorage, Ashburn, Asheville, Atlanta, Baltimore, Bath, Bedford, Billings, Boston, Cheyenne, Chicago, Columbia, Columbus, Dallas, Des Moines, Grand Forks, Honolulu, Idaho Falls, Jacksonville, Lansing, Las Vegas, Los Angeles, Louisville , Madison, Magnolia, Miami, Montgomery, Nashville, New Orleans, New York City, Oklahoma City, Omaha, Philippi, Phoenix, Portland, Providence, Rutland, Saint Paul, Salt Lake City, San Jose, Scranton, Seattle, Souix Falls, South Bend, St Louis, Trimbull, Washington DC, Wichita, Wilmington

Nëse qëllimi juaj është të gjeni VPN me vendet më të serverëve, atëherë HideMyAss është zgjedhja juaj më e mirë. Vetëm mbani në mend se HMA regjistron veprimtarinë e përdoruesit e cila është shqetësim për disa përdorues të VPN. HMA pret 175 servera VPN në Shtetet e Bashkuara duke përfshirë disa serverë në San Jose. Për t’u lidhur me një server në Stanford, ju do të dëshironi të shkoni në “Mode Vendndodhja” dhe zgjidhni “Ndryshimi Vendndodhja” për të filluar. Pastaj klikoni në butonin “Qytetet” dhe kërkoni San Jose. Nga atje ju mund të zgjidhni vendndodhjen e serverit në SHBA, Kaliforni, San Jose. Kur u lidhëm me një server në Stanford për të provuar shpejtësinë dhe e gjeti të jetë 62.05 Mbps.

Test i shpejtësisë HMA Stanford

Në vitin 2016 HMA dhe disa ofrues të tjerë kryesorë VPN udhëheqën rrugën në thjeshtimin e softuerit të klientit të tyre personal. Rezultati është një grup i plotë i aplikacioneve me porosi që e bëjnë të lehtë për çdo përdorues të lidhet me rrjetin HMA dhe të shifrojë lidhjen tuaj. Ata kanë softuer të disponueshëm për Windows, Mac, Android dhe iOS. Ju gjithashtu mund të lidheni me HMA përmes ruterit tuaj. HMA ofron qasje të pakufizuar në VPN vetëm 6.99 dollarë në muaj dhe u ofron të gjithë përdoruesve të rinj një garanci të kthimit të parave pa rrezik prej 30 ditësh.

Vizitoni Fshihni Assin tim

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë mundësi, ju lutem mos ngurroni të shikoni tona top 10 VPN lista e shërbimeve. Ne mendojmë se do të jeni të kënaqur me opsionet që ju dhamë më lart, sidoqoftë. Ne i zgjodhëm ato bazuar në shpejtësinë, besueshmërinë, çmimin, sigurinë dhe ofruesit me serverë të vendosur afër Stanford. Në atë mënyrë, mund të siguroheni që merrni shpejtësitë më të mira. Sigurisht, të gjithë kanë rrjete të shkëlqyera. Shpejtësia është e rëndësishme nëse planifikoni të shkarkoni ose transmetoni përmbajtje HD. Ofruesit që përmendëm më lart janë opsionet më të mira për ta bërë këtë, pa marrë parasysh se cilat shërbime të njohura doni të përdorni. Duke përdorur udhëzuesin tonë, ju mund të merrni një vendim të informuar.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map