VPN më të mira për L2TP / IPsec

PCL2TP / IPsec është një protokoll tunelizimi i përdorur nga ofruesit e VPN për të ofruar encryption. Megjithëse është një metodë shumë e sigurt, në përgjithësi nuk është protokolli i preferuar për t’u përdorur nëse OpenVPN është i disponueshëm. Sidoqoftë, mund të përdoret gjerësisht nga pothuajse çdo gjë që është e lidhur me internetin, por mund të bllokohet lehtësisht sepse duhet të përdorë portin UDP. Për shkak se është ndërtuar brenda, nuk kërkon domosdoshmërisht softuer të palës së tretë. Në shtrëngim, OpenVPN mund të përdorë portet UDP ose TCP, por nuk ka një platformë amtare.


Shërbimi i tifozëveVPN RankVPN
PriceVisitServer
LocationsNo
LogsBrowser
ExtensionsSmart
DNS
1ExpressVPN$ 6.67ExpressVPN160checkboxcheckboxcheckbox
2NordVPN$ 3.49NordVPN87checkboxcheckboxcheckbox
3Qasje në Internet private$ 2.85ANP49checkboxcheckbox
4Cyberghost$ 2.75Cyberghost80checkboxcheckbox
5IPVanish$ 3.25IPVanish76checkbox

Emri përfaqëson 2 protokol që funksionojnë së bashku me njëri-tjetrin, Protokolli i tunifikimit të shtresës 2 dhe IPsecure. Kjo për faktin se L2TP nuk ka kriptim nga natyra, por i kalon të dhënat përmes pjesës IPsec për të siguruar siguri. Fillimisht u propozua në 1999 nga shoqëria e internetit, dhe ishte krijuar që të ishte paraardhësi i 2 protokolleve më të vjetër, ata që janë PPTP i Microsoft, dhe Cisco Systems ‘L2F. Që atëherë, ka pasur disa versione, duke përfshirë edhe atë më të fundit të quajtur L2TPv3. Zhvilluar në vitin 2005, ai version ofroi siguri të shtuar dhe aftësi për të kryer të dhëna përmes ethernetit. Me fjalë të tjera, ajo siguroi blloqet e ndërtimit që përdoren në standardet e kriptimit sot.

Siç e përmendëm, protokolli L2TP mund të përdoret pa softuer të palës së tretë. Sidoqoftë, konfigurimi mund të jetë pak i ndërlikuar nëse nuk dini saktësisht se çfarë po bëni. Thënë kështu, ne kemi disa rekomandime nëse po ekzekutoni një pajisje që është pak më e vjetër. Deri kohët e fundit, sistemet e funksionimit celular nuk mbështesin protokollin OpenVPN, por zgjedhjet tona në listën e mësipërme mbështesin OpenVPN, si dhe L2TP. Vendosja dhe funksionimi është i thjeshtë me programin e tyre, kështu që pasi të instaloni, jeni në rrugën tuaj.

Le të hedhim një vështrim përse dëshironi të përdorni një VPN. Sigurisht, arsyeja e parë është siguria. Nëse vendosni të përdorni L2TP / IPsec ose OpenVPN, duke përdorur një do t’ju ofrojë një shtresë mbrojtjeje. Ekzistojnë protokolle të tjera standarde, por në këtë pikë, këto dy janë më të sigurtat. Edhe në një pajisje më të vjetër, ju nuk doni të lini veten të pambrojtur, kështu që përdorimi i një VPN thjesht ka kuptim. Gjëja e fundit që ju duhet është që të dhënat tuaja të ndjeshme të komprometohen sepse nuk po përdorni një VPN.

Arsyeja tjetër për të përdorur një VPN është për potencialin e zhbllokimit të tij. Megjithëse L2TP / IPsec mund të bllokohet në disa rrethana, ai nuk mund të bllokohet në të tjerët. Një VPN do t’ju ndihmojë të merrni rreth kufizimeve gjeografike. Kjo është një teknologji që përcakton se ku jeni vendosur bazuar në adresën tuaj IP, dhe nëse nuk jeni në zonën e synuar, do të kufizoheshit të shikonit atë sit. Si shembull, nëse jeni një qytetar i Britanisë së Madhe dhe udhëtoni jashtë vendit, shikimi i TV të njohur për ju në internet do të jepte një mesazh duke thënë se nuk ishte i disponueshëm në zonën tuaj. Duke zgjedhur një server në Mbretërinë e Bashkuar, teknologjia mendon se jeni atje, dhe do të jeni në gjendje të shikoni çdo përmbajtje, ashtu si të ishit. E njëjta gjë mund të thuhet për këdo që jeton jashtë MB, ose për ndonjë vend tjetër që dëshironit të lidheshit.

Së fundmi, nëse jeni duke punuar nga një lokacion që nuk është aty ku është zyra, do të duhet të përdorni një VPN. Disa dokumente dhe programe mund të shihen ose përdoren vetëm në serverët e kompanisë. Ju nuk do të keni akses në ato artikuj pa përdorur një VPN, sepse kjo ju lejon të lidheni nga distanca për t’i kërkuar ato.

Ju duhet të jeni në gjendje të shihni përfitimet që lidhen me përdorimin e protokollit L2TP / IPsec, si dhe VPN në përgjithësi. Pavarësisht nëse keni nevojë për të mbrojtur privatësinë tuaj në pajisjen më të vjetër, ose nëse doni të zhbllokoni përmbajtjen, një VPN do t’ju ndihmojë të përmbushni qëllimet tuaja. Duke u kthyer përsëri te ofruesit që përmendëm, të gjithë kanë reputacion të mirë dhe njihen mirë në hapësirën e intimitetit. Ne i zgjodhëm ato bazuar në kriteret e sigurisë, çmimit, lehtësisë së përdorimit, shpejtësisë dhe vendndodhjeve të serverëve. Ne jemi të sigurt se do të bëni mirë me ndonjë nga ato në tryezë. Nëse jeni duke përdorur një pajisje më të vjetër ose një të re, nuk duhet t’i përdorni ato pa përdorur një VPN.

Le të bëjmë një vështrim më të thelluar në VPN-të më të mira për t’u përdorur me DraftKings.

1. VPN më e mirë për L2TP / IPSec: ExpressVPN

ExpressVPN

Regjistrohuni për 12 muaj dhe merrni 3 MUAJ FALAS në VPN tonë të vlerësuar me # 1

ExpressVPN bashkon qasje të shpejtë në VPN me MediaStreamer i cili vepron si një shërbim Smart DNS për të zhbllokuar qasjen në përmbajtje gjeo-kufizuar. Shërbimi VPN do të ndihmojë në kriptimin e lidhjes tuaj dhe zhbllokimin e ngjarjeve sportive të drejtpërdrejta. Ju madje mund të gjeni një listë të argëtimit më të fundit dhe ngjarjeve sportive në faqen e internetit të tyre. Të qenit në Ishujt e Virgjër Britanikë e vendos ExpressVPN jashtë 5 syve dhe 14 vendeve të syve. Ata mbajnë një politikë pa log që është verifikuar përmes kërkesave ligjore të profileve të larta ndër vite.

ExpressVPN menaxhon një rrjet shumë të madh VPN. Përtej SHBA, rrjeti ExpressVPN krenohet me mijëra servera në vendet kryesore për të ndihmuar në mbrojtjen e intimitetit të përdoruesit. Ju mund të lidheni me rrjetin e tyre VPN për të mbrojtur privatësinë tuaj, zhbllokoni censurimin dhe shikoni shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit nga kudo.

Ndoshta avantazhi më i madh i përdorimit të ExpressVPN është mbështetja e tyre për një gamë të gjerë pajisjesh. ExpressVPN ofron softuer VPN me porosi për Windows, Mac, iOS dhe Android. Lidhni desktopin dhe celularin tuaj në të njëjtën kohë me deri në 3 lidhje të njëkohshme. Mund të instaloni gjithashtu zgjerimin e uebit të ExpressVPN për Chrome ose Firefox. Dëshironi të mbroni të gjithë rrjetin tuaj në shtëpi me një llogari të vetme VPN? Nëse kështu, mund të përdorni aplikacionin e routerit ExpressVPN për ta vendosur atë. Karakteristika MediaStreamer shton mbështetje Smart DNS për pajisjet si konzollat ​​e lojërave (PS4, Xbox One, Nintendo Switch, etj.), Kutitë e mediave (Apple TV, Roku, Nvidia Shield TV, etj), dhe TV Smart.

Kuponi ExpressVPNKurseni 49% dhe merrni 3 muaj falas me 12 muaj të VPN tonë të vlerësuar # 1

ExpressVPN performoi shumë mirë në testet tona të shpejtësisë. Ato janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për intimitetin dhe zhbllokimin e kufizimeve gjeo-gjeografike. Mbështetja e klientit është në dispozicion 24/7 për të ofruar ndihmë dhe për t’iu përgjigjur pyetjeve. Shijoni VPN-në më të mirë për më pak me vetëbesim pasi ExpressVPN ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Vizitoni ExpressVPN

2. VPN më e mirë për L2TP / IPSec: NordVPN

NordVPN

Regjistrohu për 36 muaj për vetëm 3,49 dollarë në muaj (70% zbritje)

NordVPN është me qendër në Panama të cilën disa përdorues preferojnë të përdorin një kompani VPN e cila është me seli në Shtetet e Bashkuara. Do të gjeni që NordVPN ka një prani të fortë në SH.B.A. me serverë të vendosur në të gjithë vendin. Anëtarët kanë qasje të plotë në rrjetin e tyre në SH.B.A. dhe më gjerë për një çmim shumë të mirë.

Do të gjeni që NordVPN ka ndoshta përzierjen më të mirë të shërbimeve për çmimin nëse regjistroheni në një llogari për një periudhë më të gjatë kohore. Të gjithë përdoruesit kanë qasje të plotë në rrjetin e tyre dhe softuerin personal. Mund të lidheni duke përdorur klientin VPN për Windows ose Mac. Ata gjithashtu kanë një aplikacion mobil të lehtë për t’u përdorur për pajisjet Android dhe iOS (iPhone, iPad). Ju mund të përdorni shtrirjen e shfletuesit NordVPN për Chrome, Firefox ose Safari. NordVPN ofron disa veçori të përparuara të intimitetit si servera të dyfishtë VPN, P2P dhe IP të përkushtuar që me të vërtetë ndihmon shërbimin të veçohet.

Dëshironi të përdorni shërbime streaming si Netflix, Amazon Prime Video, ose iPlayer të BBC nga kudo në botë? Nëse kështu, NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ata janë një nga shërbimet e vetme VPN që ende mund të zhbllokojnë Netflix. Ju mund të regjistroheni për shërbim të pakufizuar VPN dhe SmartDNS me një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

Vizitoni NordVPN

3. VPN më e mirë për L2TP / IPSec: PIA

Qasje në Internet private

Regjistrohuni për 12 muaj për vetëm 3,33 dollarë në muaj (72% zbritje)

Qasja në Internet private (PIA) u jep përdoruesve disa mundësi të ndryshme. Ndryshe nga e kaluara, nuk keni më nevojë të vendosni një profil për secilin server VPN. Tani, mund të lidheni me cilindo nga vendet e serverëve të tyre në 29 vende. Ekipi i PIA ka organizuar serverat e tyre sipas rajonit, vendit dhe qytetit. Ju do të gjeni shpejtësinë të jetë e shpejtë shumicën e kohës.

Ka shumë përdorues torrentësh që e duan hyrjen private në internet. Shërbimi përfshin një veçori që do të ndalojë komunikimin e sistemit tuaj nëse lidhja me shërbimin e tyre bie. Do të thotë nëse qasja juaj e koduar në VPN është rënë për ndonjë arsye, kjo do t’ju mbajë të sigurt.

PIA ofron një klient Windows dhe aplikacione të tjera që janë të thjeshta dhe të thjeshta për t’u përdorur. Sidoqoftë, nuk do të doni ta nënvlerësoni atë. PIA ofron nivele të ndryshme të mbrojtjes së intimitetit në varësi të nevojave tuaja. Ju mund të kontrolloni nivelet e kriptimit për t’ju ndihmuar të gjeni ekuilibrin e duhur midis intimitetit dhe shpejtësisë.

Kur bëhet fjalë për klientin e tyre në Windows, ekipi i PIA ka përfshirë një ndërprerës të vrasjeve në internet. Ndërprerësi i vrasjes do të vrasë lidhjen tuaj të internetit në çdo kohë që VPN dështon. Kjo mund të vijë me të vërtetë e dobishme për ata që duan të sigurojnë anonimatin. Qasja në Internet private u ofron anëtarëve një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

Vizitoni Qasje në Internet privat

4. VPN më e mirë për L2TP / IPSec: CyberGhost

Cyberghost

Regjistrohuni për 36 muaj për vetëm 2,75 dollarë në muaj (79% zbritje)

CyberGhost u themelua në vitin 2001 nga 7 anëtarë të ekipit të rinj entuziast në Bukuresht, Rumani. Që nga ajo kohë kompania është rritur në një nga shërbimet më të mëdha VPN në botë. Ekipi i 50 anëtarëve është i përqendruar në mbrojtjen e intimitetit të përdoruesve. Robert Knapp, bashkëthemelues dhe CEO, vazhdon të udhëheqë ekipin edhe pasi ata u bashkuan me grupin Crossrider në 2017. Që nga ajo kohë rrjeti CyberGhost është zgjeruar mjaft.

CyberGhost ofron një përzierje të këndshme të vendndodhjeve të serverëve, enkriptim të fortë dhe aftësi për të zhbllokuar shërbimet e transmetimit popullor si Netflix, YouTube Red dhe Amazon Prime. Disa prej kanaleve madje ju lejojnë të zhbllokoni kufizimet e gjeo-zonave për rajone të shumta. Për shembull, mund të hyni në përmbajtje video të Prime Prime në SH.B.A., Gjermani ose MB. Klienti i Windows gjithashtu ju jep mundësinë të shfletoni në mënyrë anonime, të mbroni WiFi, të përralloni në mënyrë anonime, të zhbllokoni faqet e internetit themelore (Google, Facebook Instagram, etj.), Dhe të zgjidhni një server.

Klienti CyberGhost VPN është një nga të preferuarat tona. Shtë shumë e lehtë për t’u përdorur dhe përfshin një numër karakteristikash të përparuara për t’ju ndihmuar në mbrojtjen e intimitetit tuaj në internet. Ata kanë një ekip zhvillimi në Gjermani që po shton vazhdimisht veçori të klientit dhe aplikacioneve celular. Ju mund të regjistroheni për qasje të plotë në rrjetin CyberGhost me një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh.

Vizitoni CyberGhost

5. VPN më e mirë për L2TP / IPSec: IPVanish

IPVanish

Regjistrohuni për 12 muaj me vetëm 5.20 dollarë në muaj (57% zbritje)

SH.B.A. është shtëpi për disa shërbime të njohura VPN, por asnjë më shpejt sesa IPVanish. Ne e dimë nga përvoja personale që IPVanish do të funksionojë mjaft mirë pa marrë parasysh se në cilin rajon të vendit ku ndodheni. Serverët e tyre janë të shpejtë dhe shërbimi VPN ka më shumë vendndodhje të serverëve në Shtetet e Bashkuara se sa ofruesit e VPN.

Së bashku me një gjurmë të madhe në SHBA, IPVanish pret serverë në çdo kontinent përveç Antarktidës. Rrjeti i tyre VPN ka qenë vazhdimisht më i shpejtë në Amerikën e Veriut në testet tona të shpejtësisë. Do të gjeni vendndodhje të shumta serverash në vende si SH.B.A. dhe MB. Ju mund të zgjidhni një vendndodhje ose të merrni më specifik duke zgjedhur një server individual. IPVanish është i shkëlqyeshëm për lojëra, por mund të goditet dhe të humbasë për zhbllokimin e shërbimeve popullore të transmetimit.

Kur është fjala për vlerën IPVanish është e vështirë për tu mposhtur. Ata ofrojnë qasje të pakufizuar në rrjetin e tyre VPN dhe programet personalë për Windows, Mac, iOS, Android, Amazon Firestick dhe më shumë. Ju madje mund të vendosni ruterin tuaj për të mbrojtur çdo pajisje në rrjetin tuaj. Shërbimi VPN është mjaft popullor në mesin e përdoruesve të Kodi. Një garanci prej 7 ditësh për kthimin e parave përfshin të gjithë anëtarët e rinj.

Vizitoni IPVanish

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map