Si të përdorni Opera VPN

operëOpera e blerë SurfEasy vitin e kaluar dhe po fillon të përfshijë VPN në shfletuesin e tyre të internetit. Për të qenë më të saktë, Opera është duke përfshirë përfaqësuesin e SurfEasy në shfletuesin. Për dallim nga një VPN, proxy vetëm kripton trafikun që rrjedh nëpër shfletuesin e faqes Opera. Ai nuk do të kriptojë trafikun që vjen nga aplikacione të tjera ose ruteri juaj. Pavarësisht, Opera është shfletuesi i parë në internet që përfshin një shërbim të integruar VPN / proxy. Ky është një hap pozitiv përpara për ata që duan të mbrojnë privatësinë tuaj në internet dhe zhbllokimin e gjeo-rezitimeve.


Nuk ka kufizime të shpejtësisë apo trafikut në shërbimin e ri Opera VPN (proxy). Kufizimi i vetëm është që trafiku përmes aplikacioneve të ndryshëm nga shfletuesi i Opera nuk kalojnë nëpër tunelin e koduar. Kjo do të thotë nëse doni të drejtoni Skpye, email, ose klientin tuaj të preferuar përrua privatisht do t’ju duhet akoma palë e tretë VPN për ta bërë këtë. Kjo akoma ju lë mundësinë e mbrojtjes së intimitetit tuaj dhe zhbllokimit të përmbajtjes në shfletuesin Opera. Le të hedhim një vështrim të shpejtë në videon 30 sekondare të Operës të vendosur së bashku për të prezantuar veçorinë e tyre të re VPN.

Opera VPN është drejt përpara. Për ta vendosur, thjesht shkoni në cilësimet dhe klikoni në një kutinë e kontrollit pranë “Aktivizo VPN”Siç tregohet në imazhin më poshtë. Kjo do të shifrojë të gjithë trafikun që kalon përmes shfletuesit. Mund të çaktivizoni VPN nga brenda cilësimeve ose nga shiriti i adresës në shfletues. Ekziston vetëm një kuti dropdown e majtë e shiritit të adresës që do t’ju lejojë të aktivizoni ose çaktivizoni lehtësisht veçorinë VPN.

Cilësimet e operës VPN

Pasi të aktivizohet VPN, mund të përdorni Opera për të vizituar faqet e internetit të preferuara. VPN aktualisht mbështet tre lokacione – Kanada, Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara.  Vendndodhja e serverit me të cilën ju lidhni nuk ka rëndësi aq shumë sa i përket mbrojtjes së intimitetit. Trafiku i shfletuesit tuaj do të jetë i koduar pa marrë parasysh rajonin ku lidhni. Për performancën më të mirë do të rekomandoja të lidhesha me vendndodhjen më të afërt të serverit.

Vendndodhjet e VPN janë shumë të rëndësishme për ata që duan të hyjnë në përmbajtje në vendet e tjera. Për shembull, le të themi se jeni nga SHBA dhe planifikoni të kaloni ca kohë në Spanjë. Ju nuk dëshironi të humbisni ndonjë nga rehatitë e shtëpisë. Pasi të keni arritur në Spanjë, kuptoni se zgjedhja juaj e përmbajtjes për shërbime si Netflix janë krejt të ndryshme nga sa ishin në shtëpi. Shërbime si Hulu nuk janë as në dispozicion nga Spanja. Kjo është ajo ku vendet e Opera VPN hyjnë në lojë. Mund të lidheni me VPN-në e tyre në Shtetet e Bashkuara për të parë bibliotekën e SHBA Netflix, Hulu, dhe më shumë. E njëjta gjë është e vërtetë për shërbimet transmetuese dhe kanalet në Kanada dhe Gjermani.

Testimi i Shërbimit të VPN (Proxy) të Re Opera

Tani që e dini se si të konfiguroni VPN në Opera, do të marrim një moment të rishikojmë përvojën tonë me shërbimin. Siç mund ta shihni më poshtë, ne u lidhëm me YouTube dhe shkarkuam trailerin The Magnificent Seven ndërsa ishte i lidhur me Opera (SurfEasy) VPN. Kapja e ekranit tregon gjithashtu zbresjen e VPN me vendet e disponueshme të serverit. Ju lehtë mund të ndërroni dhe çaktivizoni VPN-në. Ju gjithashtu mund të kaloni midis serverëve VPN në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Gjermani direkt nga shfletuesi i internetit.

Opera VPN

Ne ishim në gjendje të transmetojmë rimorkiot e The Magnificent Seven pa asnjë problem. Videoja u shfaq në ekran të plotë pa asnjë buffering. Netflix ishte testi ynë i radhës pasi kohët e fundit ata kanë marrë një qëndrim të fortë kundër shërbimeve VPN dhe SmartDNS. Ne u inkurajuam të shohim që Netflix nuk ishte bllokuar përmes Opera VPN. Ne ishim në gjendje të shikonim një video pa mesazhin e frikshëm të prokurorit. Fotografia nuk ishte perfekte. Ishte pak e pixeluar, por krahasuar me mos hyrjen në Netflix, fotografia ishte thjesht e mirë.

Përveç VPN të re, shfletuesi Opera ka karakteristika të tjera që lidhen me privatësinë. In bllokues reklamash do t’ju ndihmojë të kurseni gjerësinë e brezit dhe të kërkoni në internet deri në tre herë më shpejt. Ju gjithashtu mund të dërgoni një “Mos gjurmo“Kërkesë në faqet që e mbështesin atë. Ky është një tipar i mirë por ka shumë faqe në internet që injorojnë vendosjen. shfletim privat funksioni do të fshijë historinë tuaj të internetit sapo të mbyllni seancën. Kjo nuk është një zëvendësim për VPN pse. Do të dëshironi të aktivizoni VPN të encryptojnë trafikun tuaj.

Tipari i ri i Opera VPN është në dispozicion në edicionin e një zhvilluesi. Ata nuk duket se po kufizojnë qasjen në lëshim. Ju mund të mësoni më shumë rreth saj dhe të shkarkoni lëshimin e alfa-ve direkt nga operë faqe interneti. Si alfa mund të prisni disa gabime gjatë rrugës. Kemi vërejtur se kur aktivizohet VPN mund të duhet një kohë e gjatë për të ngritur faqet e internetit. Testet tona të shpejtësisë dhe transmetimi i videos ishte i mirë, por përmbajtja në faqet si lajmi.net u desh shumë kohë për t’u ngarkuar. Testoni VPN-në e re Opera për veten tuaj dhe na tregoni se çfarë mendoni – @VPNFan.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map