Si të luani VRChat me një VPN

VRChatVRChat është një lojë e re e hyrjes së hershme. Hasshtë bërë shumë e njohur për shkak të avatarëve të saj të përshtatur dhe ndërveprimeve të lojtarëve. VRChat, siç nënkupton vetë emri, është një lojë në të cilën bisedoni dhe luani me të tjerët duke përdorur një kufje të realitetit virtual. VRChat ka një mënyrë desktopi që ju lejon të luani pa kufje. Ju mund ta luani lojën falas duke e shkarkuar atë nga avull ose VRChat e tyre Faqja e internetit. Përdoruesit inkurajohen të zhyten në lojë dhe varje me të tjerët. Meqenëse luani në internet ju ka të ngjarë të keni vonesa dhe kohë të ngadaltë lidhjeje. Ju madje mund ta keni të vështirë ta shkarkoni lojën. Për të ndihmuar në rregullimin e këtyre problemeve unë do të rekomandoja një VPN. Me një VPN ju mund ta ndryshoni adresën tuaj IP në një IP tjetër duke zgjedhur nga serverët e disponueshëm. Nëse zgjidhni një vendndodhje IP afër sekretarit që luani, atëherë mund të keni rritur kohën e lidhjes dhe më pak vonesë. Një VPN gjithashtu siguron mbrojtje nga sulmet DDoS për këdo që përpiqet të mbajë të sigurt, ndërsa luan.


Shërbimi i tifozëveVPN RankVPN
PriceVisit
SiteServer
LocationsNo
LogsKill
SwitchSmart
DNS
1ExpressVPN$ 6.67ExpressVPN160checkboxcheckboxcheckbox
2NordVPN$ 3.49NordVPN87checkboxcheckboxcheckbox
3Qasje në Internet private$ 2.85ANP49checkboxcheckbox
4Cyberghost$ 2.75Cyberghost80checkboxcheckbox
5IPVanish$ 3.25IPVanish76checkboxcheckbox

VRChat ka shumë gjëra që lojtarët mund të bëjnë. E para nga këto aktivitete është mini-lojëra. Këto përfshijnë Kapjen e Flamurit, Skulpturën Studio, VR Karaoke, Betejën Disk, bowling, Steel n ‘Gold, dhe shumë më tepër. Studio Skulpture është një lojë pikture në të cilën ju vizatoni me miqtë, Steel n ‘Gold është një konkurrencë e stilit polic dhe hajdutë në të cilën banditët përpiqen të vjedhin nga një bankë, ndërsa sherifët përpiqen t’i kapin ata. Beteja Disk është një kundrejt një diskutimi që hedh një sfidë të ngjashme me Tron. Këto lojëra janë të gjitha multiplayer dhe janë argëtuese për të luajtur me miqtë. Këto janë vetëm disa shembuj që VRChat dhe komuniteti kanë krijuar. Mund të presësh shumë më tepër.

Një aktivitet tjetër në VRChat është mbajtja dhe biseda. Në lojë mund të shkoni në shumë lokacione si restorante të ushqimit të shpejtë, klube xhaz, bare, pallate dhe stacione hapësinore. Të gjitha këto vende kanë shumë sende interaktive të zoti në to. Ata gjithashtu do të kenë shumë përdorues të tjerë që flasin me njëri-tjetrin. Në vende si një dhomë gjyqi ju mund të gjeni njerëz që bëjnë gjykime talleshin dhe luajnë rreth me dhomën. Ju mund të shihni skeçet e komedisë, këndimet, truket magjike dhe shumë gjëra të tjera që bëhen nga lojtarët në një skenë për një turmë. Mund të shikosh edhe video në YouTube me të tjerët. VRChat ka shumë aktivitete që kanë të bëjnë me komunitetin e saj. Mund të organizoni ngjarje dhe të mësoni, argëtoni ose shumë gjëra të tjera. Përmes ngjarjeve, VRChat ka krijuar shfaqjen e parë të foljeve në VR. Shfaqja mban emrin Gunter’s Universe dhe është në YouTube.

Krijimet janë një pjesë e madhe e lojës, Komuniteti është shumë kreativ dhe si rezultat ata kanë projektuar shumë avatarë si Knuckles, penguins perandor, Pokémon dhe Scooby Doo. Ju gjithashtu mund të krijoni avatarin tuaj për këtë lojë. Ju mund të shkoni në një thellësi të madhe duke përdorur sistemin SDK në VRChat. Avatarët në VRChat mund të përputhen me fjalimin tuaj ndërsa flisni dhe kjo përfshin edhe ato të bëra nga komuniteti. Përveç avatarëve, ju jeni gjithashtu në gjendje të krijoni botë. Në këto botë ju mund të krijoni sende ndërvepruese dhe t’i rregulloni ato sidoqoftë që dëshironi. Ju mund të ftoni miq dhe varet në shtëpinë tuaj dhe botët që krijoni. Komuniteti ka dizajnuar shumë avatar dhe botë të reja që mund të përdorni gjithashtu. Loja ka fituar mjaft si më poshtë për disa YouTubers të njohura për të luajtur në serverët e saj dhe për t’u varur me përdoruesit e saj. Baza dhe përmbajtja e lojtarit po rritet me një ritëm të shpejtë.

VRChat mbështet kufjet e mëposhtme VR:

 • HTC Vive dhe Oculus Rift

Si të përdorni një VPN për të luajtur VRChat (PC)

Unë do të përdor ExpressVPN për shembullin se si të përdorni një VPN për VRChat. Së pari ju do të dëshironi të shkarkoni klientin VPN. ExpressVPN ofron softuer falas për klientët për Windows, Mac dhe Linux. Përveç aplikacioneve falas për iOS dhe Android.

Tani që keni pasur një shans për të shkarkuar dhe instaluar programin, është koha për t’u lidhur. Nisni klientin ExpressVPN dhe zgjidhni një vendndodhje të serverit. Ne do t’ju ndjekim hap pas hapi duke përdorur klientin e tyre të Windows.

Vendndodhjet e serverit ExpressVPN

 • Meqenëse shumë lojtarë pëlqejnë të lidhen me serverat në SH.B.A., ne e përdorëm atë vend për udhëzuesin tonë. ExpressVPN ka një rrjet të madh të serverëve të vendosur në të gjithë botën.
 • Ne ju rekomandojmë të zgjidhni OpenVPN (TCP) ose (UDP). Për transmetimin e videove nga faqet si YouTube, ne përdorim OpenVPN (UDP) sepse është më i shpejtë se TCP. Ata gjithashtu mbështesin PPTP, L2TP dhe SSTP. Ne ende rekomandojmë OpenVPN UDP për përzierjen më të mirë të shpejtësisë dhe mbrojtjes së intimitetit.
 • Klikoni në butonin e madh të lidhjes së rrumbullakët. Pas disa sekondash, do të shihni mburojën rreth butonit që të gjelbëron. Do të ketë gjithashtu një mesazh duke ju bërë të ditur “VPN isSHT ON”
 • Tani keni një adresë IP në SH.B.A., me aq sa dikush mund të tregojë në internet. Si e tillë, mund të arrini në çdo vend sikur të jeni ulur atje. E njëjta gjë do të ishte e vërtetë nëse do të lidheshit me një server në Mbretërinë e Bashkuar ose kudo tjetër në botë.

Justshtë po aq e lehtë për tu bërë. Tani që keni një adresë IP nga një server ExpressVPN në SH.B.A., ju mund të luani, të shfletoni Internetin ose të shikoni shfaqje sikur të keni qenë vërtet atje. Lidhja me një server në Mbretërinë e Bashkuar do t’ju ofronte qasje të plotë në faqet e bllokuara gjeo-vend atje. E njëjta gjë është e vërtetë nga çdo vend.

Siç mund ta tregoni me siguri deri më tani një VPN e mirë hap hyrjen në përmbajtje në të gjithë botën. Nëse jetoni jashtë Shteteve të Bashkuara, shërbimi mund t’ju ndihmojë të përdorni shërbime të njohura si Netflix, Hulu dhe Pandora. Ju ende keni nevojë për një llogari për shërbime si Netflix por VPN do t’ju ndihmojë të shikoni shfaqjet televizive amerikane dhe filma në Netflix sikur të ishit ulur në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë rajon tjetër që dëshironi të përdorni..

Përmirësoni shpejtësinë e lojës dhe bllokoni sulmet DDoS

Nëse keni probleme me sulmet me lagje dhe DDoS, këto rekomandime duhet të ndihmojnë:

Mënyrat e rregullimit të problemeve me vonesën në laptop:

 • Kontrolloni shpejtësinë tuaj në speedtest.net. Nëse shpejtësia juaj është e shpejtë në një POC të lidhur direkt me modem ose ruter, por laptopi juaj ka probleme me vonesën, atëherë lidhja juaj wifi mund të jetë duke u ngadalësuar. Në këtë rast ju rekomandoj ta lidhni laptopin në ruterin tuaj me një kabllo rrjeti ose ta lëvizni më afër ruterit për të provuar lidhjen.
 • Nëse provoni këto opsione dhe laptopi ende nuk po funksionon mirë, unë do të rekomandoja një VPN. Edhe një herë, një VPN mund t’ju ofrojë një rrugë më të mirë drejt serverit të lojrave, i cili mund të ndihmojë në uljen e vonesës.
 • Nëse mendoni se është ruteri juaj që ka probleme, atëherë unë do t’ju rekomandoja ta rivendosni atë. Kjo mund të kujdeset për shumë çështje të rrjetit. Nëse ruteri juaj vazhdon të ketë probleme, atëherë mund të merrni parasysh një pajisje me porosi DD-WRT ose domate. Firma me porosi është e përshtatshme për performanca të larta dhe mbështet VPN.

Si të shmangni sulmet DDos:

 • Mënyra më e mirë për të shmangur sulmet DDos është përdorimi i një VPN. Edhe një herë ju rekomandojmë ExpressVPN. Ata vrapojnë në krye të të njëjtit rrjet të shpërndarjes së lojës si Steam dhe platformat e tjera të njohura të lojrave në internet.
 • Një VPN do t’ju ndihmojë të shmangni sulmet DDos duke ndryshuar adresën tuaj IP. Ju mund të lidheni me një server në vendin tuaj ose në një rajon tjetër të botës. Duke vepruar kështu do të ndryshojë adresën tuaj IP e cila do t’ju mbrojë nga sulmet DDos pasi sulmuesi nuk do ta di se çfarë adrese IP do të përdorni çdo herë që lidheni.

VRChat është një lojë e re e ardhshme me një bazë tifoz në rritje. Ka shumë lojëra mini për të luajtur. Ju mund të shijoni duke luajtur dhe varur me përdoruesit e tjerë. Ju gjithashtu mund të krijoni avatar dhe botë të mahnitshme. VRChat është një lojë argëtuese, e lirë për të luajtur, për të cilën unë jam i sigurt që ju dhe miqtë tuaj do të kënaqeni.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map