Rishikimi i LastPass

LastPass deri tani është një nga sistemet më të njohura të menaxhimit të fjalëkalimeve në botë. Ata janë një kompani e profilit të lartë, dhe për shkak se ata kanë qenë në industri që nga viti 2008, ata ishin një nga shërbimet e para të mbajtjes së fjalëkalimeve në treg. Si shoqëri, kemi gjithnjë e më shumë fjalëkalime për të kujtuar. Meqenëse aksesi në ueb është bërë i zakonshëm, bizneset dhe organizatat po lëvizin informacione në faqet e internetit që shkojnë nga marrja e kuponave në internet, tek regjistrimi për mbulim shëndetësor për shkak të Aktit të Kujdesit të Përballueshëm (Obamacare). Qëllimi i tyre është që të marrin një pjesë të stresit nga jeta e përdoruesve të tyre duke u dhënë atyre një program të thjeshtë dhe të thjeshtë për t’u përdorur për të mbajtur gjurmët e fjalëkalimeve të tyre.


LastPassMimet dhe ofertat speciale

LastPass ka tre botime. Një botim falas, një botim premium dhe një botim ndërmarrjeje për përdorues të shumtë. Siç mund ta prisni, veçoritë e produktit ndryshojnë me versionin që zgjidhni. Vetëm për 12 dollarë në vit, mund të keni mundësi të keni mundësi të mëdha për të sinkronizuar të gjitha informacionet tuaja në të gjitha pajisjet tuaja, opsionet e vërtetimit multifaktor, duke përfshirë biometrikët, mbështetjen e përparësisë dhe një dosje të përbashkët me lejet e personalizuara. Jini të vetëdijshëm se çfarëdo platformë që përdorni kur regjistroheni është ajo me të cilën duhet të qëndroni nëse po përdorni versionin falas.

Periudha e provës pa rrezik

Nëse jeni të interesuar të kërkoni versionin premium, LastPass ofron një garanci të kthimit të parave 30 ditë. Nëse do të vendosni që karakteristikat e shtuara nuk vlejnë 1 dollarë në muaj, atëherë pas 30 ditësh, mund të ktheheni në versionin falas dhe ata do të kthejnë paratë tuaja. Garancia do t’ju japë më shumë se kohë të mjaftueshme për të vendosur nëse shërbimi premium është i duhuri për ju. Nëse jo, versioni falas do të bëjë punën dhe do të mbrojë fjalëkalimet tuaja.

Vizitoni LastPass

LastPass në veprim

LastPass është unik në mënyrën si funksionon. Në vend që të ketë një aplikim të pavarur, ai është i palosur në shfletuesin dhe shfaqet si një shtesë e shfletuesit. Ajo integrohet në pothuajse shfletuesit, pavarësisht nëse janë IE, Firefox, Chrome, Safari ose Opera. Përjashtim nga rregulli në këtë pikë është Microsoft Edge.

Ikona e shfletuesit LastPass

Duke klikuar në ikonën e mësipërme zbulon një menu, nga vjen pjesa më e madhe e funksionalitetit. Kjo menu përfshin disa tituj që do të shpjegojmë.

Menuja LastPass

Vault My LastPass

Kjo veçori ju lejon të shihni faqet që keni përdorur fjalëkalime kohët e fundit. Ekzistojnë gjithashtu një larmi gjërash të tjera që mund të bëni këtu. My LastPass Vault vepron si paneli i kontrollit për këtë shërbim. Kjo është ajo ku cilësimet janë të vendosura për programin. Ju gjithashtu mund të provoni forcën e fjalëkalimit tuaj, të shtoni shënime të sigurta, të shihni udhëzime dhe të shikoni manualin e përdoruesit.

LastPass Vault

Plotësoni formularin

Të dhënat tuaja të koduara të mbushura me formën ruhen këtu. Nëse përdorni të dhëna të mbushura me forma të rregullta, ato informacione nuk janë të koduara në përgjithësi, përveç nëse në adresën e internetit specifikohen specifikisht https në adresë. Gjithashtu, informacioni juaj i pagesës mund të ruhet edhe këtu. Sa më pak faqe interneti që kanë të dhënat tuaja të pagesës, aq më mirë. Duke i ruajtur ato në faqet e internetit të shumta, rrit rrezikun që këto të dhëna të komprometohen.

Plotësohet forma e LastPass

Gjeneroni fjalëkalime të sigurta

Keni dëgjuar ndonjëherë një djalë të IT të thotë se ju duhet një fjalëkalim i fortë, por keni probleme të bëni një të tillë? Ky mjet do të krijojë një fjalëkalim të sigurt për ju. Tani, shumica prej nesh e dinë se çfarë e bën një fjalëkalim të sigurt. Për shkak se ato duhet të jenë komplekse, nuk do të ishin të lehta për tu mbajtur mend ose me mend. Ai gjithashtu do të bëjë një herë, fjalëkalime të përdorimit të vetëm gjithashtu.

Prodhuesi i fjalëkalimit LastPass

Shënime të Sigurta

Mirë për të mbajtur shënime individuale. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për fjalëkalim Wi-Fi, çelës softuerësh, apo edhe kohën kur aeroplanët e bashkëshortit tuaj do të vijnë për qëllime planifikimi (përdorni imagjinatën tuaj), ky është një vend i dobishëm për të mbajtur shënime të sigurta. Mendoni për atë si një ditar privat të koduar në kompjuterin tuaj. Mos humb përsëri një informacion të rëndësishëm duke përdorur këtë veçori.

Vizitoni LastPassSiguria e fundit

Sa i përket sigurisë, ky shërbim i bazuar në cloud, kodifikon lokalisht fjalëkalimin tuaj me kriptimin AES 256-bit dhe i siguron ato në internet në cloud duke përdorur një lidhje të sigurt. Për ata që janë me teknikë, kripërat me një mënyrë janë automatizuar 5k herë, por për të qenë të sigurt duhet ta rritni atë numër në të paktën 10k. LastPass do t’ju lejojë të vendosni numrin sa 100k. Fjalëkalimi juaj master qëndron në makinën tuaj lokale. Ju mund të keni dëgjuar për hacks e fundit të LastPass, ku disa informacione u vodhën. Asnjë fjalëkalim master nuk u vodh, por disa nga të dhënat u morën dhe mund të lejojnë që hakerat të fitojnë qasje në llogarinë tuaj nëse nuk krijoni një fjalëkalim të fortë master. Gjithashtu, LastPass ofron një numër të dy faktorëve të vërtetimit të palëve, duke përfshirë Google Authenticator, sigurinë Toopher, Duo, Transakt dhe Grid për versionet falas. Meqenëse programi do të mbajë të gjithë fjalëkalimet tuaja, nuk duhet ta bëni më të lehtë për hakerët e mundshëm që të kenë qasje në informacionin tuaj. Gjithashtu, jini të vetëdijshëm që ata do të nxjerrin informacionin për të cilin kërkohet me ligj.

Programe LastPass

Siç e përmendëm, LastPass vepron si një shtesë e shfletuesit në një sistem operativ desktop. Shtesa është në dispozicion për IE, Firefox, Chrome, Safari dhe Opera. Ata gjithashtu kanë aplikacione në dispozicion për iOS, Android, Blackberry dhe Dyqanin e Aplikacioneve Windows.

Vizitoni LastPass

Ndihma LastPass

Blerja e versionit premium ju lejon të merrni atë që ata e quajnë “Mbështetje Prioritare”. Fatkeqësisht, ata nuk specifikojnë se çfarë lloj mbështetjeje ofrohet në të vërtetë. Sidoqoftë, mund të shkoni në seksionin e forumeve të tyre dhe pyetjet zakonisht përgjigjen shpejt atje nga anëtarët e komunitetit, si dhe nga krijuesit. Shumë site përdorin forume për të krijuar një diskutim të vazhdueshëm me përdoruesit e tyre në një mënyrë relativisht në kohë reale.

Rishikimi i LastPass: Përfundimi

LastPass është një mjet i lehtë për t’u përdorur me fjalëkalim që funksionon mirë për përdoruesin mesatar. Sigurisht, nuk është diçka që do të dëshironit të përdorni nëse po mbronit të dhëna jashtëzakonisht të ndjeshme. Versioni falas bën punën që është krijuar për të bërë, megjithatë. LastPass ju ofron një mënyrë për të vendosur vërtetimin e dy faktorëve dhe krijimin e një fjalëkalimi të fortë master.

Ajo që më pëlqeu më shumë për shërbimin:

 • Programi është falas, dhe madje versioni premium është me vlerë me çmim @ 12 dollarë në vit.
 • Mund të përdoret lehtësisht dhe konfigurohet.
 • Dizajnuar si një plugin shfletues.
 • Fjalëkalimet mund të importohen lehtësisht nga shfletuesit.
 • Punon me të gjithë sistemet operative.
 • Opsionet e vërtetimit me shumë faktorë duke përfshirë biometrikët me versionin premium.
 • Tipari i Mbushjes së Formave mund të plotësojë automatikisht formularët dhe të mbajë të dhënat e pagesës në mënyrë të sigurt, pa pasur nevojë të rihyni ato.
 • Vlerësimi i sigurisë për dublikimin e fjalëkalimit.

Idetë për të përmirësuar shërbimin:

 • Autentifikimi i dy faktorëve nuk është i vendosur që nga fillimi, as nuk është me të vërtetë i thjeshtë përcaktimi. Pa të, dikush mund të fitojë qasje në të dhënat tuaja nëse ata kanë fjalëkalimin master.
 • Tipari i bisedës live mund të shtohet për përdoruesit premium.

LastPass do të kodojë fjalëkalimet tuaja dhe do t’ju ndihmojë duke gjeneruar fjalëkalime të fortë. Nuk do të duhet të komprometoni fjalëkalime të mira për ato që janë lehtësisht të mbani mend. Me vetëm 12 dollarë për një shërbim premium me vlerë dhe një garanci për kthimin e parave, nuk keni asgjë për të humbur duke provuar atë. Në këtë mënyrë ju mund të përdorni të gjitha tiparet premium si sinkronizimi në të gjitha pajisjet, celular ose desktop. Kjo është një artikull i vetëm nga menyja e dollarit nga çdo restorant i ushqimit të shpejtë. A nuk është mendja e shëndetit tuaj me vlerë 1 $ në muaj? Bëni blerjet tuaja në internet të shkojnë më mirë me LastPass.

Vizitoni LastPass

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map