Rishikimi 1 fjalësh

1Password është një menaxher fjalëkalimi i zhvilluar dhe mbështetur nga AgileBits ekip. Kompania është e vendosur në Toronto, Kanada. Ata përqëndrohen në krijimin e softuerit për të ruajtur në mënyrë të sigurt fjalëkalimet e përdoruesve dhe një aplikacion kasolle të koduar të quajtur Knox. Softueri i tyre është i disponueshëm në një gamë të gjerë pajisjesh, por ato njihen më mirë për aplikacionet e tyre Mac dhe iOS. Sot ne do të jemi duke mbuluar menaxherin e fjalëkalimit të tyre me 1 fjalëkalim. Në javët në vijim do të vijojmë me një përmbledhje të Knox.


1Password

Pmimet 1Pranuese dhe Ofertat Speciale

Liçensat për 1Password shiten bazuar në pajisjen ku planifikoni të përdorni aplikacionin. Gjatë rishikimit tonë zbuluam se AgileBits ka çmime të ndara për 1Password në Windows, Mac, iOS dhe Android. Mund të kurseni 30 dollarë duke blerë një pako Mac + Windows. Përndryshe çdo aplikacion shitet si një licencë më vete. Kjo mund ta bëjë 1Password mjaft pak më të shtrenjtë se disa prej konkurrentëve të tyre.

Pmimet 1Prançe

Siç mund ta shihni, një licencë e vetme për 1Password kushton 49,99 dollarë për Windows ose Mac. Nëse planifikoni të përdorni aplikacionin në të dyja platformat, unë do të sugjeroja paketën e tyre e cila kushton 69,99 dollarë. Ata gjithashtu ofrojnë një aplikacion iOS (iPhone, iPad, iWatch) për 9,99 $ dhe një aplikacion Android me të njëjtin çmim. Nëse dëshironi të mbroni familjen tuaj në një gamë të gjerë pajisjesh, kostoja mund të bëhet shumë e shpejtë. Ata ofrojnë çmim biznesi për licenca të shumta. Ne kemi çmuar paketën Windows + Mac për 4 përdorues dhe kostoja do të kishte qenë 252 dollarë. Shtimi i licencave për iOS do të ishte 40 dollarë të tjerë. Një familje prej 4 personash mund të shpenzojë afro 300 dollarë për 1Password.

Periudha e provës pa rrezik

Ekipi në AgileBits e di se do të dëshironi ca kohë të rishikoni aplikacionin e tyre 1Password përpara se të bëni një blerje. Herën e parë që do të shkarkoni programin e tyre ose aplikacionin celular, do të keni mundësi ta përdorni atë për 30 ditët e para pa licencë. Gjyqi 30 ditor falas do t’ju japë shumë kohë për të provuar tiparet dhe për të siguruar që menaxheri i tyre i fjalëkalimeve ka gjithçka që ju nevojitet. Nëse vendosni të shkoni përpara dhe të blini 1Password, ato gjithashtu mbulojnë të gjitha blerjet e licencave të reja me një garanci të kthimit të parave 30 ditë. Ata do të rimbursojnë kartën tuaj të kreditit ose PayPal për blerjet e bëra përmes dyqanit të tyre. Ata nuk mund t’ju kthejnë direkt përmes Dyqanit të Aplikimeve Apple, në mënyrë që të keni nevojë të kontaktoni mbështetjen e tyre për opsione të tjera të rimbursimit.

Karakteristikat e menaxherit të fjalëkalimit

Karakteristikat e ofruara me 1Password do t’ju ndihmojnë të gjeneroni fjalëkalime të forta dhe t’i ruani ato me siguri për përdorim në të ardhmen. Ju mund të krijoni vaults për të shpërndarë me siguri informacionin me familjen ose anëtarët e tjerë të ekipit. Karakteristika WatchTower do t’ju mbajë në vëmendje fjalëkalimet tuaja dhe do t’ju informojë kur një fjalëkalim mund të ketë nevojë të ndryshojë. Përvetësoni një kuptim më të mirë të cilësisë dhe unike të fjalëkalimeve tuaja aktuale, në mënyrë që t’i përmirësoni ato duke përdorur 1Password. Le të shohim më nga afër programin.

1 fjalia 5 për Mac

Unë do ta quaja klientin Mac softuerin e tyre për anije. Shtë projektuar mirë dhe u jep përdoruesve Mac një ndërfaqe të lehtë për të menaxhuar fjalëkalimet. Siç mund ta shihni në pamjen e mëposhtme, 1Password është integruar në Safari. Ju mund të klikoni në logon dhe ta keni aplikacionin të futet në faqen e internetit të popullarizuar si Facebook. Softueri do t’ju ndihmojë të gjeneroni fjalëkalime të forta. Unë rekomandoj që ta përdorni për të rikrijuar fjalëkalimet tuaja ekzistuese dhe për të siguruar që çdo sit të përdor një fjalëkalim unik.

1Fjalë Mac - Safari

1Password 5 për Mac u lëshua në Tetor 2014 që tregon se ekipi në AgileBits është i përkushtuar të mbajë azhurnuar softuerin e tyre. Aplikacioni kërkon Mac OS X 10.10 ose më të lartë. Ne lexojmë disa përmbledhje pozitive në Dyqanin Mac App. Konsumatorët duken mjaft të lumtur me lëshimin e fundit. Ka disa përfitime shtesë nga përdorimi i aplikacionit Mac. Për fillestarët mund ta sinkronizoni lehtësisht me pajisjet tuaja iOS përmes wi-fi ose iCloud. Ju gjithashtu mund të përdorni Dropbox për të sinkronizuar midis një game të gjerë pajisjesh.

1Password 6 për iOS

Përdoruesit e Mac ka të ngjarë të duan të sinkronizojnë fjalëkalimet e tyre me iOS. Ekipi AgileBits ua lehtëson përdoruesve të iOS ruajtjen e fjalëkalimeve në iPhone, iPad dhe madje edhe në iWatch. Ndërsa veshmbathjet vazhdojnë të rriten në popullaritet, unë mendoj se do të shihni shumë më tepër njerëz që mbështeten në aplikacione si 1Password për të vazhduar dhe siguruar të gjitha llogaritë e tyre. Më bën përshtypje që ata mbështesin iWatch. Ju duhet të shikoni aplikacionin. Edhe nëse nuk keni një iWatch akoma ju jep një ide se si mund ta shfrytëzoni atë në të ardhmen.

1Fjalë fjalë për iOS

Versioni 6Password 6 kërkon iOS 9.0 ose më vonë. Aplikacioni është i pajtueshëm me iPhone dhe iPad. Ai mbështet ID Touch për sigurinë e shtuar. Aplikacioni përfshin disa nga tiparet më të fundit të iOS 9. Ju mund të përdorni kërkimin në qendër të vëmendjes për të gjetur informacionin e llogarisë 1password, pa nisur as aplikacionin. Ata madje përfshijnë një 1Browser të ri i cili ju lejon të hapni një sit dhe të identifikoheni me një trokitje e lehtë. Unë ju sugjeroj fuqimisht të shkarkoni aplikacionin dhe ta provoni vetë. Ju mund të azhurnoni në versionin Pro në çdo kohë për 9,99 $.

1Password 4 për Android

Ju lehtë mund të krijoni fjalëkalime të forta, unike në telefonin tuaj Android ose tablet me aplikacionin 1Password. Zgjidhni nëse doni alfabetik (shkronja), numër dhe simbole. Pastaj vendosni gjatësinë e fjalëkalimit dhe aplikacioni do të shfaq një vlerë unike. Ju mund të përdorni 1Password për të krijuar fjalëkalime të forta për shumë faqe në internet dhe për t’i ruajtur ato. Në këtë mënyrë, llogaritë tuaja do të jenë më të sigurta dhe më të sigurta nga një sit i vetëm, duke ekspozuar një fjalëkalim që përdorni rreth rrjetit.

1 Fjalë fjale për Android

Versioni 4.5Proword 4.5.2 kërkon Android 4.0 ose më i lartë. Mund ta përdorni falas aplikacionin dhe të azhurnoni në versionin pro në çdo kohë për 9,99 dollarë. Aplikacioni celular do të ruajë të gjitha fjalëkalimet, kartat e kreditit dhe madje do të veprojë si një portofol i sigurt. Mos harroni me 1Password ju mund të sinkronizoni të dhënat midis softuerit desktop dhe aplikacioneve celular. Ndërsa ka një shpenzim të përfshirë në blerjen e licencave për secilën pajisje, kërcënimi për të komprometuar fjalëkalimet tuaja është shumë më i madh se kostoja e mbrojtjes.

1Password 4 për Windows

Ne nuk mund të harrojmë për aplikacionin Windows. 1Password për Windows do të gjenerojë fjalëkalime të forta dhe do t’i ruajë ato me siguri për përdorim në të ardhmen. Unë sugjeroj që përdoruesit e Windows të instalojnë shtesën e shfletuesit 1Password. Të lejojmë të futesh në ndonjë sit me një klik të vetëm. Do t’ju ndihmojë gjithashtu duke krijuar fjalëkalime të forta, unike për çdo faqe në internet. Meqenëse 1Password automatikisht plotëson informacionin e llogarisë suaj nuk do të duhet të shqetësoheni për të harruar më tej fjalëkalimin tuaj. Lëreni aplikacionin të bëjë gjithë punën.

1Fjalë fjalë për Windows

Unë gjithashtu do të doja të përmend një tipar të përparuar të 1Password të quajtur Kulla e Rojës. Shërbimi do të analizojë hyrjet e llogarisë suaj dhe t’ju njoftojë se cilat faqe mund të dëshironi të krijoni fjalëkalime të reja për të ecur përpara. Nga atje mund të përdorni gjeneratorin e fjalëkalimit për të siguruar më mirë llogaritë tuaja. Ky është një tipar i bukur dhe do të ndihmojë në mbrojtjen e hyrjeve tuaja. Le ta përballojmë tani një ditë, kemi shumë llogari për të mbajtur nën kontroll, kështu që çdo ndihmë mund të shkojë në një rrugë të gjatë për ta bërë jetën më të lehtë.

Siguria e fjalëve 1

Koha për pjesën teknike të rishikimit tonë. Ju mund t’i thoni ekipit të sigurisë në AgileBits të mendojë për qasjen e tyre. Ata mbështeten në shifrimin e AES 256-bit me shifrimin SHA256. Ata më tej sigurojnë fjalëkalimin tuaj master duke çiftuar SHA-512 me PBKDF2. Ju nuk duhet të kuptoni teknologjinë themelore. Vetëm e dini se ata ndërmorën hapa shtesë për të siguruar fjalëkalimin tuaj master nga sulmet brutale të forcës.

Një ndryshim i madh midis 1Password dhe shërbimeve të tjera të njohura si Dashlane dhe LastPass është se AgileBits nuk i ruan të dhënat tuaja në cloud. Në vend të kësaj mund të sinkronizoni pajisjet lokale duke përdorur wi-fi ose përmes shërbimeve të palëve të treta iCloud dhe Dropbox. Meqenëse 1Password kodon të dhënat tuaja, nuk do të duhet të shqetësoheni nëse duhet t’i besoni ose jo njërës prej këtyre shërbimeve. Më pëlqen kjo qasje pasi ju lë më pak të hapur për të ekspozuar të dhënat tuaja. Diçka që ka ndodhur disa herë për disa menaxherë të fjalëkalimeve që ofrojnë veçori të cloud.

Ndihma për klientët

Faqja e mbështetjes për 1Password është një nga më të mirat që kemi parë. Ata kanë një bazë njohuri dhe udhëzues shumë të bukur të përdoruesve për Windows, Mac, iOS dhe Android. Unë rekomandoj shumë të përdorni udhëzuesit ndërsa filloni me programin kompjuterik. Ato janë të shkruara mirë dhe shumë të hollësishme. Ata kanë një forum mbështetës për pyetje. Forumi është i ndarë në seksione bazuar në pajisjen që po përdorni. Ne e kontrolluam forumin të Shtunën për të parë nëse duhet të presim përgjigje gjatë fundjavës. Statistikat e tyre treguan se mbi 100 pyetje ishin përgjigjur.

Rishikimi 1 fjalësh: Përfundim

AgileBits vazhdon të zhvillojë dhe shtojë veçori të reja në aplikacionin e tyre 1Password. Në kohën e rishikimit tonë, ata sapo kishin lëshuar një version të ri të aplikacionit 1Password iOS me mbështetje të plotë për veçoritë e reja të iOS. Kjo tregon përkushtimin e tyre për të vazhduar me Apple. Unë mendoj se programi është më i përshtatshmi për përdoruesit Mac dhe iOS. Disa menaxherë të tjerë të fjalëkalimeve që kam përdorur më dukeshin më pak të rëndë por 1Password nuk e bën më pak punën. Ju mund ta përdorni atë për të krijuar fjalëkalim të fortë, unik për çdo faqe në internet dhe për t’i ruajtur ato me siguri. Jo më shumë të shkruani fjalëkalim ose të përdorni të njëjtin në shumë site.

Ajo që më pëlqeu më shumë për softverin:

 • Lehtë për t’u përdorur dhe ndërfaqe shumë e bukur për përdoruesit e Mac
 • Aplikacioni i tyre i fundit në iOS integron tiparet iOS 9
 • Mbështetje për iWatch dhe Touch ID për sigurinë e shtuar
 • Metoda e sinkronizimit pa ruajtur të dhënat në cloud
 • Niveli më i lartë i kriptimit që përdoret për të siguruar fjalëkalimin master

Idetë për të përmirësuar softverin:

 • Rishikoni strukturën e çmimeve
 • Shtoni mbështetje chat live për klientët me pagesë

Unë jam i shqyer se çfarë të mendoj për 1Password. Softueri i tyre Windows ka një ndjenjë më të vjetër se menaxherët e tjerë të fjalëkalimeve që kemi testuar dhe programi është i shtrenjtë. Megjithatë, aplikacionet e tyre Mac dhe iOS janë shumë të këndshme dhe më pëlqen mënyra e tyre e sinkronizimit të pajisjeve pa u mbështetur në një shërbim cloud që mund të vinte në rrezik të dhënat tuaja. Reallyshtë vërtet një hov për mua. Unë sugjeroj që ta provoni programin dhe ta krahasoni me menaxherët e tjerë kryesorë të fjalëkalimeve. Nëse përdorni më së shumti kohë Mac dhe iOS, atëherë unë mendoj se ju pëlqen 1Pranimi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map